Wywiady: Rafał Lewandowski

Przeprowadziliśmy rozmowę z nowym trenerem Trójkolorowych Rafałem Lewandowskim. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 1. Witamy ponownie w Legii! Kiedy po raz pierwszy pojawiła się propozycja przejęcia funkcji trenera w Naszym klubie?

Sporo osób zaskoczy moja odpowiedź. Ale pierwsza propozycja padła za kadencji prezesa M. Kałużnego. Ówczesny trener Legii Grzegorz Wódkiewicz po utrzymaniu Legii w V lidze przejął Wdę Świecie, a ja miałem go zastąpić. Odmówiłem, ponieważ miałem zbyt dużo obowiązków z prowadzeniem kadry wojewódzkiej. Po raz drugi otrzymałem telefon od przedstawicieli klubu późnym wieczorem po meczu seniorów w Brodnicy. Świętowałem wtedy urodziny mojej żony i nie potraktowałem rozmowy zbyt poważnie. Jednak w niedzielę wszystko do mnie dotarło.

 1. Długo się trener zastanawiał?

Tak. Przeanalizowałem dokładnie każdy szczegół i doszedłem do wniosku, że jest to dla mnie szansa. Musiałem sobie wszystko poukładać, rozstać się z byłem klubem, Kasztelanem i co najważniejsze ustalić wszystko z rodziną.

 1. Przez wiele lat był trener zawodnikiem chełmżyńskiej drużyny. Czy objęcie nowej funkcji jest w jakimś stopniu spełnieniem marzeń z tamtych czasów?

Spędziłem w Legii 20 lat. W tym czasie byłem zawodnikiem,  trenerem młodzieżowym oraz przez moment działaczem. W tamtym czasie myślałem i marzyłem o trenowaniu seniorów, ale tak naprawdę nie byłem na to przygotowany merytorycznie. Teraz marzenia z tamtych czasów ziściły się.

 1. Wracasz po 5 latach przerwy. Ciężko pracowało się i grało poza macierzystym klubem? Mocna była tęsknota za Legią?

Po rozstaniu łza się w oku zakręciła nie raz. Jednak  wziąłem się w garść i ciężką pracą doszedłem do pewnego poziomu, który zaowocował  pracą w Kujawsko- Pomorskim Związku Piłki Nożnej. Objąłem tam posadę  trenera asystenta kadry KPZPN rocznika 2001 oraz rozpocząłem pracę w Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży w Toruniu. Cały czas jednak obserwowałem postępy legionistów.

 1. Czy udało się już trenerowi postawić diagnozy co do tego, co trzeba zmienić w Legii?

Pracuję nad tym.

 1. Legia dotychczas w lidze nie traciła zbyt wielu bramek. Piłkarze naszej drużyny niestety mało ich jednak zdobywali. Z czego to wynikało?

Nie potrafię zdiagnozować przyczyny na dzień dzisiejszy. Postaram się jednak do zawodników dotrzeć  tak aby ich odblokować.

 1. W pierwszych kolejkach Legia borykała się z problemami kadrowymi spowodowanymi kontuzjami. W tym momencie większość zawodników jest już do dyspozycji, jednak skład nadal nie jest kompletny. Czy uważa trener, że miało to duże znaczenie w dotychczasowych spotkaniach?

Kadra liczy 26 zawodników. Nadal kontuzjowanych jest 7. Jest to niepokojące. Nie zgodzę się, że są do dyspozycji. Minie jeszcze trochę czasu zanim zawodnicy zaczną trenować  z pełnym obciążeniem, dodatkowo muszą dojść do pełnej dyspozycji fizycznej. Jest to skomplikowane, ponieważ zawodnicy nie do końca zdają sobie sprawę kiedy jest odpowiedni czas na powrót na boisko. Muszą mi jednak zaufać.Tak liczne kontuzje wpływają źle na rywalizację w drużynie i obniżają poziom sportowy.

 1. Czego będzie trener wymagał od swoich zawodników? Na co będziesz zwracał uwagę najbardziej na treningach?

Chciałbym aby zawodnicy poznali w miarę szybko zasady funkcjonowania drużyny piłkarskiej w dzisiejszych czasach. Gramy na V poziomie rozgrywkowym, jednak jak się dobrze przyjrzeć  Legia jest w najlepszej 20 grających drużyn w woj. Kujawsko- pomorskim. Reasumując będę zwracać uwagę na wszystko.

 1. Wielu zawodników z drużyny już trener zna, bo prowadził ich w drużynach juniorskich, czy ułatwi to początkowo pracę w Legii?

Bardzo się cieszę , że jest wielu zawodników z którymi miałem przyjemność pracować w drużynach młodzieżowych. Znam ich podejście do klubu, treningu  jednak są to już mężczyźni, którzy mają swoje zdanie, zrobili postępy i są świadomi gry w IV lidze. W Chełmży praca trenerska nigdy nie należała do łatwych. Jest to specyficzne  środowisko, które znam doskonale. Nie wszyscy się tutaj odnajdą.

 1. Ma już trener w głowie skład na spotkanie z Unią Janikowo? Czy będzie prosił o radę poprzedniego szkoleniowca Trójkolorowych, Tomasza Urbańskiego?

Nie mam.

 1. Jakie są szanse Trójkolorowych w sobotnim spotkaniu? Czy 3 punkty zostaną w Chełmży?

Legia nie wygrała meczu ligowego od 22 października 2016 roku. Jest to bardzo długi czas. Wszyscy są spragnieni  zwycięstw. Zrobimy wszystko aby wygrać.

 1. Jaka będzie Legia trenera Lewandowskiego?

Chciałbym aby moja Legia robiła postępy z każdym treningiem i  meczem, była charakterna i grała z polotem.